MČR vzduchových zbraní – MIXy

Týden před Mistrovstvím ČR vzduchových zbraní, tzv. velká republika, se v sobotu 2. března 2019 na střelnici v Plzni Lobzích konalo premiérové Mistrovství ČR v tzv. mixech. Dvojice střelec-střelkyně odstřílí eliminaci – každý 40 ran. Poté se pět nejlepších dvojic utkalo ve finále. V něm se střílí tři pětirané položky a pak následují dvojrané série. Po každé dvojrané sérii odstoupí nejhorší dvojice. Poslední dva páry střílí finálovou trojranou sérii. K tomu všemu navíc přistupuje fakt, že si dvojice zvolí toho, kdo vystřelí první ránu ve dvojici a teprve pak může vystřelit druhý ze dvojice. Pokud by se během finále spletli a prohodili pořadí výstřelu, jsou potrestáni dvěma body. Tolik na vysvětlenou.

A co naši? Na MČR odjela jedna klubová dvojice ve složení Denisa Vadinská a Lukáš Novotný a k nim se přidala Barča Hájková coby součást krajského družstva. Denisa a Lukáš se sice do finále neprobojovali, ale celkové sedmé místo mezi juniory lze považovat za úspěch. Už jen proto, že je jim 15, resp. 16 let a střílí v juniorské kategorii do 21 let a coby dvojice, umístěná tak vysoko, byla jedna z nejmladších. Barča s Jakubem Říhou skončily na 14. místě.

Abych řekl pravdu, nevím, zdali mix přináší do střeleckého sportu přínos a zpestření, jaký si ISSF od této disciplíny slibuje. Kromě finálového pravidla, které diktuje posloupnost výstřelů ve dvojici, závod dvojic kopíruje závod jednotlivců. A závody jednotlivců mají svoje mistrovství o příštím víkendu. V sobotu pistole, v neděli pušky.