Mistrovství České republiky mládeže 2019

Po třech týdnech od „velké“ republiky se na stejné střelnici v Plzni Lobzích konalo Mistrovství České republiky mládeže 2019 v národní disciplíně vzduchová puška vleže 30 ran. Celkem náš klub reprezentovalo šest střelců, z nichž dva měli velkou šanci promluvit do celkového hodnocení a pro ostatní to byla buď vůbec první republika, nebo šance na vylepšení předchozích výsledků. A jak jsem dopadli?

Největší úspěchy sklidila Eliška Svobodová. V individuálním závodu VzPu30 v kategorii do 12-ti let mladší žákyně získala skvělé třetí místo za výsledek 314,3 bodu. Ve skrytu duše jí mohlo mrzet, že od prvního místa jí dělily tři desetiny bodu a od druhého jedna desetina bodu. Na druhou stranu ji od čtvrtého místa dělila jen jedna desetina bodu, takže i třetí místo musí brát jako velký úspěch. Tak byla našlapaná tato kategorie na medailových místech. Zároveň získala titul mistryně ČR v družstvech, kde hájila barvy Středočeského krajského sdružení. Gratulujeme!

Mistrovství ČR mládeže 2019, Eliška Svobodová, 3. místo ve VzPu30 mladší žákyně
Mistrovství ČR mládeže 2019, Eliška Svobodová v družstvu Středočeského KS, 1. místo ve VzPu30 mladší žákyně

Zbylých pět našich střelců závodilo ve starších kategoriích. Starší kategorie na rozdíl od mladší střílí nejprve eliminační závod a poté osm nejlepších střílí finále, kde se začíná od nuly. Největší želízko jsme měli v Tereze Novotné v kategorii starší žákyně. Poté, co v eliminačním závodu nastřílela na její poměry jen 312,5 bodu, tak jsme ani finále nečekali. Nakonec kazily i ostatní soupeřky a do finále postoupila ze sedmého místa. Ve finále se už rozpomněla na své lepší výkony a zdatně se bila jako lev s ostatními. Vyrovnanými nástřely si nakonec vystřílela pěkné páté místo a byla mezi vyhlašovanými. Kromě zkušenosti z finále si odnese i ponaučení, co všechno by si měl každý střelec s jejími zkušenostmi ohlídat. Ale co, to zatím zůstane jejím malým tajemstvím.

Mistrovství ČR mládeže 2019, Tereza Novotná, 5. místo ve VzPu30 starší žákyně

Ve stejné kategorii starších žákyň se představili Barbora Buncová (305,7 bodů, 27. místo) a Aneta Hepalová (304,2 body, 31. místo). Pro obě to bylo první mistrovství a určitě nezklamaly. Ba naopak, protože předvedly výkony nedaleko od jejich osobáků. A obě budou mít příští rok ještě jednu šanci svoje výkony vylepšit.

V kategorii starších žáků jsme měli dva střelce. Ostříleného Vojtu Tandlera a podruhé startujícího Adama Svobodu. Vojta Tandler byl o něco lepší (309,7) a opět se přiblížil k výkonu, který jsme od něj čekali celou sezónu. Přesto to ve vyrovnané kategorii stačilo až na 20. místo. Adam Svoboda dal 306,3 body a bylo z toho 54. místo. Celkem v této kategorii startovalo 87 střelců. A můžeme o nich říci to samé, co o Anetě a Báře – s ohledem na výsledky v sezóně nezklamali.

Kromě Adama Svobody, pro kterého bylo toto mistrovství mládeže posledním, budou výše uvedení v příštím roce startovat ve starších kategoriích. A pro většinu z nich to bude znamenat i poslední závod vleže a přechod do dorostu. Ale naštěstí máme v záloze další adepty, pro které bude příští mistrovství naopak jejich prvním. A snad se v říjnu, kdy začne další sezóna, objeví ještě další, aby mohli pokračovat v úspěších jejich předchůdců. A že mají na co navazovat.

Výsledky MČR mládeže 2019

Video z finále VzPu30 starší žákyně (Dukla Plzeň)

Co říci závěrem. Mistrovství ve vzduchových zbraní i Mistrovství mládeže lze hodnotit jako úspěšné. Individuální titul, bronz, čtvrté a páté místo, k tomu čtyři tituly s krajskými družstvy, lze považovat za úspěch a pokračování v linii předchozích úspěchů. K tomu jim budou pomáhat všichni naši trenéři, kteří stojí za úspěchy posledních let. Jmenovitě Milan Nepejchal, Tomáš Zmátlo a občasnou radou či povzbuzením Jirka Mejda a Miloš Novotný. A teď nás čeká venkovní malorážková sezóna. Ať je podobně úspěšná, jako uplynulá vzduchovková.